Tarihi Hikaye Abdülkadir GEYLANİ

Yazar Bilgi Yazar on 19 Temmuz 2016 Salı | 16:02


geylani

 

Seyyid Abdülkadir Geylâni hazretleri, İslam alimlerinin ve evliyanın en büyüklerindendir. Annesi ve babası tarafından peygamberimizin soyundandır. Fıkıh ve hadis ilimlerinde müctehid idi.

Küçükken annesinden izin alıp ilim tahsili için bir kafile ile Bağdad'a giderken eşkıyalar kafileyi basıp soydular. İçlerinden biri gelip Abdülkadir Geylani hazretlerine sordu:
- Senin bir şeyin var mı?
- Evet, 40 altınım var. Koltuğumun altına dikili...

Hırsız bırakıp gitti. İkincisi de gelip aynı şekilde sorup aynı cevabı aldı. Gömleğini söküp altınları çıkarınca sordu:
- Neden altınların yerini söyledin?
- Çünkü anneme hiç yalan söylemeyeceğime dair söz verdim. O söze ihanet edemem.

Eşkıyaların reisi ağlamaya başlayıp; " Bu kadar senedir Rabbime verdiğim söze ihanet ediyorum." diyerek tevbe etti. 60 kadar olan arkadaşı da reislerine; "Yol kesmede reisimizdin, tevbede de reisimiz ol!" diyerek onlar da tevbe etti. Aldıkları malları hep geri verdiler.
İslam Alimleri Ansiklopedisi: 7/198Yahya bin Hacı Edib hazretleri anlatır:
Abdülkadir Geylani hazretlerinin sohbetinde bulunurdum. Birgün mescide gelmeden önce, onun bir sohbetinde hallettiği meselelerin sayısını öğrenmeyi arzu ettim. Bunun için bir ip getirdim. Cemaatin en gerisinde oturdum. İpi de elbisemin altına koyarak kimsenin görmemesi için gizledim. O sırada mescide Abdülkadir Geylani hazretleri gelip sohbet etmeye başladı. Sorular sualleri açık bir şekilde cevaplandırıyordu.  Her müşkülü hallettiğimde ben de ipliğe bir düğüm atıyordum. Sohbet bittikten sonra Abdülkadir Geylani hazretleri bana gülümseyerek buyurdu ki: "Ey Hacı Edib! Ben meseleleri çözmeye çalışıyorum sen ise düğümlüyorsun."

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->