Tarihten Anekdotlar

Yazar Bilgi Yazar on 17 Temmuz 2016 Pazar | 13:38

Kendinizi Türklere Teslim Edin:


 16.Yüzyılda Osmanlı Devletine direnmiş ve Türk orduları ile savaşa tutuşmuş olmasından dolayı Katolik Avrupa tarafından kendisine "Hristiyanlığın şövalyesi" unvanı verilen Boğdan Beyi Büyük Stefan ölüm döşeğinde evlâtlarına şöyle nasihatte bulunmuştur:

"Belki de yakında himayeye muhtaç olacaksınız. Asla Rus'a yanaşmayın! Haindir, sizi yok eder. Fakat kendinizi Türklere emanet edin. Adil ve merhametlidirler."
*Recep Şükrü Apuhan - Ruhumda Darp  İzi Var


Avrupa'da Akıncı Korkusu:

osmanli1534 yılında Viyana'daki St.Stephen Katedralinde, Osmanlı akıncılarının yaklaştığını görüp çan çalarak haber vermekle vazifeli bir memuriyet ihtidas edilmiştir. Bu memuriyet ancak 1956 yılında, Viyana Belediye meclisince; "Artık bir Osmanlı tehlikesi kalmadığından, bu vazifenin lüzumu yoktur." diye bir karar alınarak iptal edilmiştir.
*İbrahim Refik - Akıncı Millet

İnsanlığın En  Muhteşem Harikası: 

Osmanlı içtimai yapısı üzerinde uzman olan Erlanyen Üniversitesi profesörlerinden Hutterroht diyor ki: " Osmanlı Devleti, geniş topraklarını ve üzerinde ki çeşitli kavimleri, Topkapı Sarayından mükemmel bir şekilde idare ediyordu. O saray da, Batı'daki en mütevazi bir derebeyinin sarayı kadar bile büyük değildi. Bu nasıl oluyordu?.."
*Mehmet Niyazi - Tarihe Saygı

Pasaport Farkı:

 Osmanlı Devletinin yıkılmasından sonra, son derece üzgün ihtiyar bir Ürdünlü, elindeki yeni Ürdün pasaportu ile İsviçre sefaretine giderek; "Herkes bu pasaportla alay ediyor. Eskiden Osmanlı Pasaportum varken selam dururlardı. Ben Osmanlı teb'asıyım, ne olur bunu değiştirin." diye yetkililere yalvarmıştır.
*R.Şükrü Apuhan - Batının Darağacında İsyan s.100

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->