Ana Sayfa » , , , , , , , , » Gebelik (Hamilelik) Döneminde Kansızlık Anemi

Gebelik (Hamilelik) Döneminde Kansızlık Anemi

Yazar Bilgi Yazar on 22 Mart 2017 Çarşamba | 10:30
Gebelik (Hamilelik) Döneminde Kansızlık Anemi

Gebelik döneminde anne adaylarının yaşadığı sorunlardan birisi kansızlıktır. Bu süreçte ailenin çocuk gelişiminin ideal olması için gösterdiği ilgi alakayı anne sağlığı içinde göstermesi gerekir.

    
hamile

           Gebelik, yeni bir canlı bireyin meydana gelmesinde kadın ve erkek üreme hücrelerinin birleşmesi sonucu başlayan ve doğumun bitimi  ile eren bir olaydır. İnsanlarda ortalama gebelik süresi yaklaşık  280 gündür (40 hafta - 10 ay). Gebelik dediğimiz yeni bir canlının meydana gelmesi olayı, kadının yaşamında bir dönüm noktasıdır. Gebelikte kadın psikolojik olarak sorunlarda yaşayabilir. Bu durumlardan dolayı kendi vücuduna zarar verebilir

            Bu dönemde gebeler ileri ki zamanlar için yavaş yavaş anne olmayı kabullenmiştir.
Gebeliğin bazı dönemlerinde bazı olumsuz zıt durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar yorgunluk hissi kusma  mide bulantısı olabilir. Bu durum genellikle gebeliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkar daha sonraki dönemlerde ise defakasyon hissi ortaya çıkar. Bebeğin hem aile bireyleri hem de gebe tarafından istenmesi  duygularının azalmasına neden olur.

            Gebeliğin son dönemlerinde gebeyi bazı duygular endişelendirir. Bu duygulara genellikle ölüm korkusu ve doğum gibi duygulardır. Bu duygular gebeyi endişelendirir ve gebeyi strese sokar. Gebe strese girdikten sonra ise bazı problemlerin ortaya çıkması söz konusudur. Bunlardan biri kansızlıktır.

            Anemi yani başka bir adı ile kansızlık demir eksikliğinden ortaya çıkan bir durumdur. Kansızlık kan hemoglobinin düzey olarak normalden daha da düşük değerlere sahip olmasıdır. Hemoglobin insan vücudunda alyuvarlarda bulunur ve oksijen taşır alyuvarlar da bulunduğu için hemoglobin kana kırmızı rengi verir.  Kadınlar, erkeklere nazaran  anemiye biraz daha  fazla eğilimli. Bunun temel nedeni ise adet dönemindeki ortaya çıkan şiddetli kanamalar ile birlikte ortaya çıkan kan kayıplarıdır.

            Kan kayıpları şiddetli veya hafif olabilir. Gebelik boyunca bir hamilenin toplam demir ihtiyacı 1000 milli gram olarak bulunmuştur. Bu demirin 300 milli gramı plasenta ve bebeğe kordonlar ile ulaşır. 200 milli gramı mideden geçerek bağırsaktan normal bir şekilde vücut içinde kaybolur.  Kalan 500 milli gram ise artan kan hücrelerinin ihtiyacını karşılamak için kullanılır.

Eğer gebe yeteri kadar demir almazsa şu hastalıklar görülebilir;


  • Halsizlik
  • Soluk cilt görüntüsü 
  • Kalp Çarpıntısı
  • Baş dönmesi, baygınlık
  • Baş ağrısı
  • Tırnak diplerinin solması
  • Sık sık Merdiven çıkma, yürüyüş gibi  hemen yorulma ve nefes nefese kalma.
bebek

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->