İyi Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Yazar Bilgi Yazar on 17 Mart 2017 Cuma | 10:00İyi bir çocuk nasıl yetiştirilir? sorusuna cevap arayan ebeveynler için bu makalemizi hazırladık. Aile çocuk ilişkilerinde nasıl davranmalıyız diyorsanız makalemize göz atın...


aile-cocuk-iliskisi


            Bir çocuk doğduğu andan itibaren adeta fotoğraf makinesi edasıyla etrafında  olup biteni çeker. Bu yüzden ebeveynleri olarak onlara örnek olacak davranışlar sergilemek sizin  asli göreviniz olmalıdır. Onları ilgi ve yetenekleri karşısında yönlendirmek ve cesaretlendirmek gerekir. Çocuğunuzun iyi bir dinleyici ve konuşmacı olmasını istiyorsanız mutlaka konuşurken onu dikkatlice dinlemeli daha sonra konuşmayı destekler nitelikte soru sormalı veya bir yanıt vermelisiniz.


            Bu onun öz güvenini yeterine getirecek, başka insanlarla kolay diyalog kurarak arkadaş ortamı oluşturmasını sağlayacaktır.               Başarılı olduğu konularda mutlaka  takdir edilmelidir. Başarısız yönleri ise yine de bir emek sarf ettiği  için tebrik edilebilir. Sonuçta kimse her alanda başarılı olacak diye bir kaide yoktur. Asla ve asla başarısız olduğu yönlerini bir başkasıyla kıyaslamayın. Bu onun öz güvenini kırar ve olduğu konumdan daha da aşağı düşmesini sağlar.


           Onunla yeri geldiğinde doğruyu, yanlışı ayırt etmesi adına yetişkin edasında karşılıklı konuşabilirsiniz.


            Olayları güzellikle anlatmak sizin lehinize olacaktır çünkü çocuğunuza bağırmak ve kaba kuvvet uygulamak onun şiddete meyillenmesini hatta size kafa tutmasını sağlar. Daha sonra sizin söylediklerinizi umursamaz, içine kapanık bir moda girer. En iyi anlaşma tarzı olarak konuşarak bir ortak yol bulmalısınız. Böylelikle ikinizin de arzusu gerçekleşmiş olur. Çatışma yaşamazsınız. Çocuğunuzla ebeveynlikten öte arkadaş olmakta gereklidir.

            Bu sayede sizinle dilediğini paylaşabilir ve akıl danışabilir. Sizi sadece ebeveyn olarak görmesi birçok konuda sizden uzakta kalmasından başka işe yaramaz. En önemlisi çocuğunuzla vakit geçirmelisiniz. Önceliğin her zaman ona ait olduğunu hissettirmelisiniz. Beraber sosyal aktivitelere katılmalı, oyunlar oynamalı, sohbet etmelisiniz. Böylece kendinden emin, kararları net, öz güvenli bir birey yetiştirmiş olursunuz.


        Unutmayın siz ona nasıl davranırsanız neyi öğretirseniz onu yapacaktır. Eserinizle gurur duymak sizin elinizde.

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->