Ana Sayfa » , , , , » Regl Sancısını Hafifleten Uygulamalar

Regl Sancısını Hafifleten Uygulamalar

Yazar Bilgi Yazar on 20 Nisan 2017 Perşembe | 00:00

Sancıyı Hafifletmek İçin Hangi Uygulamalar Yapılabilir?

Bütün kadınların her ay tabiri caiz ise ölüp ölüp dirildiği regl ağrısı nasıl geçebilir hiç sordunuz mu kendinize? Birisi size bu ağrıyı çekmenin kader olmadığını söylese ne hissederdiniz? Öncelikle regl ağrısı veya halk arasında kullanılan genel tabirle Adet ağrısı nedir?

Kadınların her ay gördükleri regl kanamasını vücudun hafifletmek için rahim duvarının kasılıp gevşemesi sebebiyle ağrı olarak hissedilmesidir.

Sancıyı hafifletmek için hangi uygulamalar yapılabilir? Kurtuluş yolları arasında ilk sıralarda gelen ağrı kesici ilaçlardır. Tabi bunun için öncelikle ağrıyı doğal yollarda kesememeniz gerekmekte. Direk ilaca baş vurmak değil de yapılabilecek sporlarla, bitki çaylarıyla, ağrıyan bölgenin altına yapılan masajlarla ağrıyı kesmek size daha faydalı olacaktır.

Regl dönemi öncesinde tüketilecek gıdalar, düzenli olarak yapılan yürüyüşler, yüzme regl döneminde çekeceğiniz ağrıyı bir nebze hafifletir. A, B,E vitamini ve magnezyum içeren yiyecekler tüketmeniz regl döneminde çekeceğiniz ağrıyı azaltmada büyük ve önemli rol oynar.

Sıcak içecekler kasılmaları gevşeteceği için biraz daha rahatlamanızı sağlar. Bitki (tarçın, papatya, rezen , fesleğen, zencefil) çayları sizin rahatlamanızı sağlarken, kahve çay gibi içecekler bu dönemde sizin en büyük düşmanınız olacaktır.

Alt karın bölgesine sıcak havlu koymak, omega 3, kalsiyum gibi mineraller, alt karın bölgenize masaj yapmak, aerobik, düzenli uyku sizi rahatlatacak birkaç yardımcıdır.
Sıcak su torbası koymakta bu yöntemler arasında olsa da direk karın üzerine koyulursa eğer karında iltihap varsa iltihabı artıracağı için tehlikesi olduğu bilinmelidir. Buna dikkat edildiği taktirde sıcak su uygulamasının rahimdeki kan dolaşım hızını artıracağı için ağrınızı hafiflettiğine şahit olursunuz.

Ilık duş almak ve ayakları sıcak suyun içine sokmakta sizin rahatlamanızda önemli rol oynar. Eğer reglinizden önce baş ağrısı, karında şişlik gibi şikayetleriniz varsa 1 hafta öncesinde yemeklerinizdeki tuzu azaltmak size faydalı olacaktır. Bunlar fayda etmiyor ve aldığınız ağrı kesici işe yaramıyorsa mutlaka bir jinekoloğa muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü regl ağrısına sebep olabilecek faktörler arasında Rahimin en iç tabakasının rahim dışında veya farklı bir bölgede bulunması, Rahim ağzının dar olması, tümör, rahimde ve çevresindeki organlarda tümör olduğu unutulmamalıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->