Sinsi Hastalık Koah

Yazar Bilgi Yazar on 8 Nisan 2017 Cumartesi | 00:30Sinsi Hastalık Koah


Koah Nedir?


            Uzun adı; kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan uzun süre bronşların tıkalı olduğunu belirten bir hastalıktır. Koah hastaları genellikle sigara bağımlısı olduğundan belirtilerini fark edemezler. Geçmeyen öksürük, balgam ve nefes darlığı her sigara bağımlısın da ya da sigara içilen ortamda çok bulunan pasif içicilerde görüldüğü için erken teşhis şansı genellikle olmamaktadır.

Koah Nasıl Oluşur?


            Sigara içildiğinde ya da dumanına maruz kalındığında nefes borusuna ve hava keseciklerine sigara içerisinde ki zararlı maddeler ve gazlar dolar. Dolayısıyla bronşlar tıkanır, hava kesecikleri parçalanır ve amfizem oluşur. Akciğerde oluşan bu tıkanmalar ve oluşan hasarlar akciğerin görevini tam yapmaması ile kana oksijen geçişi azalır. Vücudun oksijensiz kalması ile tahribatlar meydana gelir.


Koah Belirtileri Nelerdir?


            Öksürük, balgam ve nefes darlığı. Bu üç belirtiyi fark edip önemser iseniz erken teşhis ile hayatınız kurtulabilir. Ama maalesef ki sigara bağımlılarında genellikle görülen bu belirtiler pek önemsenmez. Özellikle sabah şiddetli olmayan öksürüğünüz var ise balgam çıkartıyorsanız Koah'ın ilk habercileri olabilir.

            Hastalık ilerledikçe öksürükte ve balgam miktarında artış görülecektir. Bazı zamanlar da boğulma hissi uyandıran öksürüklere kadar devam edecektir. Koah'ın erken dönemlerinde koşarken hatta merdiven çıkarken nefes darlığı oluşur. Sigara içilmeye devam edilirse hastalığın ilerleyen dönemlerinde dinlenme sürecinde bile hastalar nefes darlığı çekebilir.

            Beynimizin en önemli ihtiyacı olan oksijen miktarı azalacağından unutkanlık ve dikkatsizlik meydana gelir. Çarpıntı hatta kalp yetmezliğine kadar varan kalp rahatsızlıkları oluşur.
Hastalar zayıflar. Kan dolaşımı azalacağından uyuşma ve karıncalanma hissi meydana gelir.
Şişkinlik, hazımsızlık gibi mide rahatsızlıkları görülür. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde oksijen makinesine bağlı olarak geçirilir.

Koah Tedavisi Nasıldır?


            Sinsi hastalık koah fark edilse bile sigara bağımlılığından vazgeçilmedikçe tedavisi yoktur.

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->