Zone Diyeti

Yazar Bilgi Yazar on 17 Nisan 2017 Pazartesi | 00:30


diyet            Zone diyeti Dr. Bary Sears tarafından geliştirilen ve aç kalmadan ve yeme sağlığını bozmadan zayıflama amacı güden kilo vermek için kullanılan bir diyettir. Bu diyetin amacı daha fazla öğün yemek yiyerek yediklerimizi kontrollü bir şekilde tüketmektir. Genel olarak sabah öğle ve akşam öğünlerinin arasında bir de ara öğün barındırmaktadır.

 Ana kurallar olarak;

            Su en iyi dostumuz iken şeker ise en büyük düşmanımız olarak nitelendirilmektedir.
Uygulamada ise sabah uyandıktan en geç bir saat sonra kahvaltı yapılacak ve beş saat sonra öğle yemeği yenecek, beş saat sonra akşam yemeği öncesi yenilen ara öğün üç saat sonra ise akşam yemeği yenecektir. Bir diğer önemli faktörde kesinlikle egzersiz yapmaktır. Gün içinde vücudun aktif olarak çalışması lazımdır yani bir taraftan sık sık yemek yemenin yanın da egzersizde yapılmalıdır.   
   
            Yemek menünüzü hazırlarken tabağınızı üç eşit parçaya bölüp iki sinde karbonhidrat içeren yiyecekler diğer kısımda ise protein içeren yiyecekler bulundurun.
Proteini günde bir avuç büyüklüğünde olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Tabağınızda;

            Protein; Tavuk, hindi, balık gibi derisi bulunan etlerin derisi alınacak, kırmızı etler kesinlikle yağsız olacak, yumurtanın akı olarak isimlendirilen beyaz kısmı  yenilecek ve az yağlı süt ürünleri tüketilecek.

            Karbonhidrat; karbonhidratı pilav ve makarnalardan değil havuç ve mısır haricinde çiğ veya haşlanmış sebze ve meyvelerden almanız tavsiye edilmektedir. Günümüzde vücut geliştirme ve yağ yakma için çok yaygın olarak kullanılmakla beraber ismi pek fazla bilinmemektedir. Uzman kişiler tarafından  aslında zayıflama isteğinde olmayan insanlarında beslenme şekli olarak kullanılması taraftarı olduğu bilinmektedir. Vücut sürekli aktif olarak çalıştığı ve vücudun tam bir beslenme düzeni olduğu için vücudu daha dinç tuttuğu ve vücut düzenli çalışarak daha az yıprandığı bilinmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->