Ana Sayfa » , , , , , » Diyet Yaparken Ne Kadar Aralıklarla Spor Yapılmalıdır?

Diyet Yaparken Ne Kadar Aralıklarla Spor Yapılmalıdır?

Yazar Bilgi Yazar on 13 Mayıs 2017 Cumartesi | 08:30

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

            Çoğu insanda hatta artık çocuklarda bile kilo problemi vardır. Erken yaşlarda başlayan obezite ve kilo problemi tüketilen besinlerin üretiminde kullanılan kimyasallar ve hormon takviyesinden kaynaklanmaktadır.  Bunun dışında çok fazla fast food, abur cubur (cips, çikolata, şekerleme gibi) tarzı tüketenlerin de şişmanlık ya da obezite olma riski yüksektir. Bu durumda yapılması gereken öncelikle sağlıklı beslenme ve düzenli spordur.


Diyet yaparken ne kadar aralıklarla spor yapılmalıdır?

            Sağlıklı bir yaşam ve ideal kiloda olmak için sadece diyet yeterli değildir. Diyetin yanı sıra yapılacak egzersizler, yürüyüşler, pilates, fitness gibi sporlar daha zinde bir vücuda kavuşmaya yardımcı olur. Nasıl ki diyet kişiye göre değişkenlik gösteriyorsa spor saatleri de kişiye göre değişebilir. İlla aynı saatlerde yapmanız gerekiyor diye bir kural yoktur. Zaten katı kurallı spor ve diyet kişiyi sağlıklı bir yaşamdan uzaklaştıracaktır.

            Kahvaltıdan 2 saat sonra yapılacak spor metabolizmayı olumlu yönde etkileyecektir. Çok spor yapıp kısa sürede fazla kilo vermeyi hedefleyenler verdikleri kilonun sonucunda sporu da bırakacakları için yine aynı kiloyu almaları muhtemeldir. Ancak her gün günde en az 30 dk. Yapacakları egzersiz ya da yürüyüşleri hayatına daimi olarak dâhil eden birinde ise hem istediği sağlıklı bir yaşama kavuşarak istediği kiloya inecek hem de aynı kiloda kalmasını sağlayacaktır.

Diyet mi sağlıklı beslenme mi?

            Özellikle kilo almaya müsait olan kadınların yıllardır çeşitli diyetlerle kilo verme serüveni hala devam etmektedir. Bir kaç hafta diyetle istedikleri kiloyu verip bir süre sonra verdiği kiloyu alıp tekrar başka diyetler denemeye kalkanların sayısı oldukça fazladır. Bu durumda diyet yerine sağlıklı beslenmeyi tercih etmek daha yararlı olacaktır. Çünkü sağlıklı beslenmeye başlanıldığında ister istemez metabolizma düzelecek, vücut olağan kiloya inecek ve o kiloda daimi olarak dengede kalacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->