Ana Sayfa » , , , , , , » Diyette Akşam Yemeği Nasıl Olmalı?

Diyette Akşam Yemeği Nasıl Olmalı?

Yazar Bilgi Yazar on 17 Mayıs 2017 Çarşamba | 18:00


Diyette akşam yemeği nasıl olmalı?

            Karbonhidrat, protein ve yağın ölçülendirildiği ve dikkatli olarak tüketildiği bir biçimde olmalıdır. Ek olarak aşırı karbonhidratlı bir akşam yemeği, kan şekerinizi hızla arttırarak hızlı doygunluk ve akabinde hızlı bir düşüş ile sizi acıktırabilir. Ya da yağlı bir akşam yemeği iştah artışı sağlayarak fazla kalori ve sonrasında kilo alımına sevk edebilir. Bu yüzden dengeli bir akşam yemeği ( yaklaşık olarak %50 karbonhidrat, %25 yağ ve %25 protein) sizi tok tutarak gece yemek yeme gibi zararlı alışkanlıklardan da koruyacaktır. Aynı zamanda bol yeşillik tüketiminde alınan posa miktarını arttıracağından bağırsaktaki dışkının hızlı atılmasını ve kabızlık ya da ishal gibi intestinal problemlerinde aşılmasını sağlar.

            Akşam saat 20.00’den sonra alınan ve çöp gıda olarak nitelendirilen abur cuburlardan da kaçınmanız en az diğer sağlıklı beslenme tavsiyeleri kadar önemlidir. Zira uyumadan yaklaşık 2-3 saat önce alınan ve sonrasında yakılmayan abur cuburlar, karaciğer metabolizmasında doğrudan yağa çevrilerek trigliserit olarak depolanır. Ve göbek altı yağ deposu olarak adlandırılan ''panniculus adiposus'' adı verilen depolarda uzunca bir süre kalır.

            Kısacası iyi bir akşam yemeği yeşilliklerle sarılı, proteinden zengin, bir vitamin ve mineral deposu olmalıdır. 2 ya da 3 adet İzmir köfte (her biri 30 g), 3-4 kaşık bulgur pilavı, makarna, pirinç tercihe göre, 1 kâse çorba ve 1 tabak salata yanında 1 roll ekmek (50 g) ve 1 bardak ayran, sizi hastalıklardan koruyan ideal bir akşam yemeği olabilir. Eğer geceleri uyumadan önce kalkıp yemek yerim diyorsanız bu sizi uzun vadede obeziteye doğru götürebilir ve bu yüzden çeşitli çözümler deneyebilirsiniz. Akşam yemeğinde ayran ya da uyumadan önce  1 su bardağı süt sizi bu nöbetlerden korur.

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->