Ana Sayfa » , , , , » Kilo Vermeyi Engelleyen Faktörler?

Kilo Vermeyi Engelleyen Faktörler?

Yazar Bilgi Yazar on 18 Mayıs 2017 Perşembe | 07:00

Kilo Vermeyi Engelleyen Faktörler?

            Günümüzde tüketilen hazır, hormonlu gıdalar ve çeşitli faktörler nedeniyle her geçen gün obezite gibi sağlık sorunları da artmaktadır. Artan obezite hastalığı ve kilo problemleri çok sayıda hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Buna engel olmak için çok sayıda kilo kontrol yöntemi türetilmektedir.

            Kilo kontrol yöntemleri uygulanmadan önce kişide  kilo vermeyi engelleyen faktörler? Neler bunları belirlemek gerekmektedir. Bu faktörleri birkaç başlık altında sıralamak mümkün.

1. Yeterli miktarda su tüketmemek:

Kilo vermek isteyen kişiler öncelikle vücudun susuz kalmamasına özen göstermeli, suyu sadece öğün sonrası tüketmek yerine gün içerisine yayarak sürekli tüketmelidir.

2.Kısa sürede fazla kilo vermek için çabalamak:

Uzmanların önerdiği şekilde aylık ve düzenli kilo vermektense haftalık, hızlı kilo vermek için bünyeyi aç bırakmak kişinin vücudunda kas ve sıvı kaybına neden olacağı gibi verilen kiloların da hızlı bir şekilde geri alınmasına sebep olacaktır.

3. Hareketsiz yaşam:

Kilo verirken sağlıklı bir diyet ile birlikte muhakkak vücudun spora ve harekete alıştırılması haftalık olarak en az 3 gün egzersiz ve yürüyüşler yapılması gerekmektedir.

4. Sağlık problemleri:

Kişi düzenli diyet ve egzersize rağmen kilo verme problemi yaşıyorsa sağlık kuruluşuna giderek gerekli kontrollerini yaptırmalıdır. Kişinin kan şekeri değerleri, hormon, tiroit düzeyleri kontrol edilmeli sağlık açısından engel teşkil eden bir durum varsa tedavi edilerek ona uygun diyet programları yapılmalıdır.

5. Yanlış diyet programları:

Uzman doktorlara danışılmadan kulaktan dolma bilgilerle diyet yapılmamalı, kişi bünyesine uygun kalorideki programlar çerçevesinde hareket etmeli sabırlı ve kararlı olmalıdır.

6. Ara ve ana öğünleri atlamak:

Vücut uzun süre aç bırakılmamalı, metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışması için uzmanların önerdiği şekilde 3 ana ve 3 ara öğün tüketilmeli, öğün atlanmamalıdır. Aksi takdirde sonraki öğünde daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyarak daha fazla kalori alacak ve kişinin kilo vermesi zorlaşacaktır. 

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->