Kişilik Nedir?

Yazar Bilgi Yazar on 30 Mayıs 2017 Salı | 03:00


            Kişilik sözcüğünün kaynağı ‘Persona’dır.  ‘Persona’ eski Yunanca tiyatrolarında drama oyuncularının maskelerine verilen isimdir. O dönemde ‘Persona’ maskeyi takanların gerçek karakterlerini değil, tiyatroda oynadıkları karakteri temsil ediyordu. Zaman geçtikçe bu sözcük kişilerin gerçek hayatta yansıttıkları kendi tavır ve davranışlarını temsil etmeye başlamıştır.
Bir insanı, diğer insanlardan ayıran ve bu insanın sürekli sergilediği davranış ve tavırların bütünü günümüzde kişilik olarak tanımlanmaktadır. Bu özellikler kişilere özgüdür ve farklılık gösterir.

Kişiliği oluşturan kavramlar;

            Kişilik; huy ve karakter kelimeleriyle aynı anlamda kullanılıp kavram kargaşasına yol açabilmektedir. Huy, biyolojik yapılardan oluşur. Karakter ise sosyo-kültürel yapılardan oluşmaktadır. Zeka, yapısal, sonradan öğrenilmiş ve sosyal yapıları da taşıyan, aynı zaman da kişiliğe etkisi olan bir katkıdır. Kişiliğin temel görevi algı, his, düşünme ve bunların hepsini bütün hale getirip mantıklı davranışlara dönüştürmektir.

Kişilik Nasıl Oluşur?

            İnsan toplumsal bir varlık olduğu için, kişilik öncelikle aile ve toplumda oluşuma başlar. Kişinin deneyimleri, çevresindeki kişilerin deneyimleri de bunlara ek olarak farklı bakış açıları oluşmaya başlar. Kişinin durumlara verdiği tepkiler (örneğin; kızma, öfkelenme, gülme, bağırma vb.) oluşan kişiliği yansıtır. İnsanın duruşu, gülüşü, konuşması buna dahil olarak kişiliğini yansıtır. Kişilik bozukluğu olan insanlar bulundukları çevreye kesinlikle uyum sağlayamazlar. Tıpta farklı şekilde nitelendirilmiş kişilik bozukluğu türleri vardır. Bunların da çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Fakat hiçbir neden kesinleşmiş değildir. Kişilik bozukluğu tedavileri araştırma ve gelişmeye çok açık bir konudur. Kişilik bozukluğu tedavilerinde ilaca ihtiyaç duyulduğunda anti-depresan ilaçlara da yer verilir. Fakat bunlar kesin çözüm değildir. İlaçsız tedavi uygun görüldüğünde psikolojik eğitim seansları uygulanmaya başlanır. Kişisel gelişim uzmanları, psikolojik eğitimlerde zaman zaman grup terapileri de uygulanır. Kişilik bozukluğu tedavileri psikiyatriler için son derece zorlu tedavilerdir.

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->