Ana Sayfa » , , , » Kişisel Gelişim Ne Şekilde Sağlanır?

Kişisel Gelişim Ne Şekilde Sağlanır?

Yazar Bilgi Yazar on 20 Mayıs 2017 Cumartesi | 07:00Kişisel Gelişim Ne Şekilde Sağlanır?

            Donanımlı bir insan olmak, gelecekte kariyer konusunda bir adım önde bulunmak ve çevreden saygı görmek için kişisel gelişim şarttır. Kişisel gelişim yalnız çocukluk ve gençlikte olmaz, bir ömür boyu sürer. İnsan yoruldum, yaşlandım dememeli, kendine yatırım yapmayı bırakmamalıdır. Kişinin her yaşta öğrenebileceği, elinden gelecek ve kendisine değer katacak yeni bir şeyler vardır. Hayat sonsuz seçeneklerle doludur. Kişi istedikten sonra günümüzde, teknolojinin de yardımıyla, belli bir seviyeye kadar ücretsiz dil öğrenebileceği sitelere ulaşabilmekte, devletin neredeyse her semtte ücretsiz sağladığı meslek öğrenme ve hobi kurslarında sertifika sahibi olabilmekte, televizyondaki eğitici programları izleyerek el işi, yemek gibi konularda gelişebilmektedir.

Çocukluk ve Gençlik Çağında Kişisel Gelişim Nasıl Olmalıdır?

            Çocukların ve gençlerin kişisel gelişimi için ailenin desteği ve çabası son derece önemlidir. Aile mutlaka evladının okul başarısı için ona yardımcı olmalı, anlamadığı takıldığı konularda yardım sağlamalı ve çocuğuna okulu sevdirmeye çalışmalıdır. Ancak bununla yetinmek olmaz, çocuk yeteneklerine göre yönlendirilmelidir. Kurslara gönderilerek ya da işin erbabı akraba ve komşularla zaman geçirmesi sağlanarak çocuk ilgi duyduğu alanda beceri sahibi bir bireye dönüştürülmelidir.

            Bir enstrüman çalmak, yeni bir dil öğrenmek, el işleri, halk oyunları gibi sınırsız pek çok alan bulunmaktadır. Çağımızda öncelikle bilgisayar ve internet kullanımını çocuklara ve gençlere öğretmek elzemdir. Dünyanın küçüldüğü günümüzde dil öğrenmek de gençlerimizin geleceği için çok gereklidir. Çocuklar yeni diller ve değişik kültürler için heveslendirilmeli, iş hayatında ve üniversite eğitiminde onlara büyük zaman kazandıracak yabancı dil eğitimi küçük yaşlardan itibaren sağlanmalıdır. Ayrıca çocukların kitap okumayı sevmesi de anadillerini düzgün okuyup yazabilmeleri için önemlidir. Çocuk ne kadar çok kitap okur, bundan ne kadar keyif alırsa Türkçesi de o kadar güzelleşecektir.

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->