Ana Sayfa » , , , » Baygınlığın Nedenleri Ve Tedavi Yolları

Baygınlığın Nedenleri Ve Tedavi Yolları

Yazar Bilgi Yazar on 4 Haziran 2017 Pazar | 21:49


Baygınlığın nedenleri ve tedavi yolları 

            Baygınlık baş dönmesi hastalığı ve hareket duygularımızın birbirini yitirmesi sonucu oluşur kısa süreli de olsa beynimize oksijen gitmemesidir. Baygınlık bir hastalık olarak bilinse bile altta yatan başka bir hastalığın belirtisi olarak bilinir. Her zaman olarak geçici bir durumdur ve genellikle altta yatan çok ciddi bir hastalık durumu söz konusu  olamaz. Baygınlık kliniği hafif  baş dönmesi dengesizlik hissinden çok şiddetli  hatta hastayı yataktan kalkamaz hale getirebilecek bir hale sokabilir.

            Genellikle hasta tarafından kendisinin ya da çevrenin sürekli dönmesi şeklinde tarif edilebilir. Baygın olan kişi de aşırı göz hareketliği bulunabilir. Hastaların şikâyeti genellikle baş dönmesi olarak bilinir. Baygınlık daha da ilerleyebilir. Eğer daha fazla ilerlerse bununla  birlikte bulantı kusma terleme ve solgunluk olabilir. Hastanın başı hareket ettirildiğinde bu bulgular daha da fazlalaşır. Baygınlık hastanın genellikle yaşamsal bulgularını yani oksijen miktarını nabız sayısını fazla olumsuz etkilemez. Baygınlık ilerlerse migrene neden olabilir. Bu hastalığın tedavisinde baş dönmesi şikâyetinin birçok farklı nedeninin olabileceği unutulmaması gereken bir konudur.

            Bazı baygınlıklar birkaç saat sürebilir bazıları ise çok kısa birkaç dakika kadar sürebilir.
Asıl olarak tedavide hasta baygınlık geçirdiği zaman beynine kan gitmesi için ayakları 30 santim kaldırılır ve hasta beynine kan gittiği zaman yavaş yavaş kendine gelerek ayılır.

Baygınlıktan nasıl korunabilir?

            Vücut ve kendi sağlığımız için düzenli bir yemek sistemimizin olması gerekmektedir. Daha çok oksijene ihtiyacımız olacağından bulunduğumuz mekânı havalandırmamız gerekir.
Düzenli olarak burnun nefes alıp ağızdan vererek nefes alış verişi günlük düzenli sağlamalıyız
çok uzanmış bir şekilde kaldıysak aniden kalkmamamız lazım öncelikle ayaklarımızı uzanmış şekilde havaya doğru biraz kaldırım az bir süre beklemeliyiz ani hareketler yapmaktan kaçınmalıyız.

0 yorum:

Yorum Gönder

-z-
 
Ana Sayfa | Hakkımızda |İletişim
Copyright © 2016. PortaLITE.Net - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..
PortaLITE fikridir.
| Ansiklopedi Portal

-->